دندان و مراقبت های آن

دندان و مراقبت های آن

دندان و مراقبت های آن

سلامت دندان و مراقبت های آن از ابتدای پیدایش بشریت بسیار مهم بوده است. به طوری که اولین دندانپزشک های جهان در 7000 سال پیش از مسیح شغل خود را آغاز کردند. اولین جراحی های دندان با مته هایی با سری خمیده انجام می شد تا جرم را از روی دندان بردارد. البته هنوز هیچکس از عملی که بر روی دندان انجام می شد مطمئن نیست.

حدود 2000 سال بعد، اولین پوسیدگی دندان بخاطر رشد یک کرم در لثه اعلام شد. این بیماری احتمالا قدیمی ترین عارضه مربوط به بهداشت دهان و دندان است. قدیمی ترین نویسنده کتاب با مضمون علمی درباره بیماری های دندان، توسط بوزید حنین فرزند اسحاق عبادی نوشته شد. در قرن نوزدهم؛ دندانپزشکی هنوز هم یک رشته خاص برای ادامه و پیشرفت در دانشگاه ها نبود. در آن زمان، سلمانی ها تمامی اقدامات لازم برای رفع درد دندان را انجام می دادند.

آنگونه که ما دندان پزشکی را می شناسیم، در قرن هفدهم و توسط یک پزشک فرانسوی ابداع شد. او برای اولین بار از پروتز دندان استفاده کرد و برای پر کردن دندان اقدام کرد تا از پوسیدگی آن جلوگیری کند. او همچنین اولین کسی بود که نقش اسید ها را در رابطه با پوسیدگی دندان مطرح کرد و تا به امروز کسی پیدا نشده تا این مسئله را انکار کند.

پوسیدگی دندان و راه های مقابله:

وقتی صحبت از پوسیدگی دندان است، همه چیز از اسید های وابسته به قند شروع می شود. این اسید ها با نام تار تار شناخته می شوند. در واقع هنگامی که شما غذا می خورید هیچ اتفاق مخربی برای دندان ها نمی افتد. ماجرا از چند ساعت بعد شروع می شود. وقتی که باقی مانده غذا در بین دندان ها گیر می افتد و اسید تولید می کند. این اسید ها رنگ زردی داشته و بوی بدی تولید می کنند. اگر نسبت به دندان و مراقبت های آن بی اهمیت باشید ، لایه ضخیمی روی دندان تولید می کنند که دیگر با مسواک زدن پاک نمی شوند. این لایه تار تار است. تار تار ها نیاز به جرمگیری توسط دندانپزشک دارند. البته امروزه علم دندانپزشکی بقدری پیشرفت کرده است تا محصولاتی برای حل این مشکل وجود داشته باشد. دهان شویه ایرشا آنتی تار تار یکی از محصولاتی است که به سفیدی طبیعی دندان ها کمک بسیاری می کند.

نقش مسواک در سلامت دندان:

عده بسیاری از مردم گمان می کنند اگر هر روز دندان های خود را مسواک بزنند دیگر گذرشان به دندانپزشکی نمی افتد. این تصور مثل این است که بگوییم اگر سالم ترین غذا ها را بخوریم هرگز نمیمیریم.

در ایده آل ترین شرایط، اگر روزی حداقل دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید؛ متخصصان توصیه می کنند که هر دو ماه یکبار، به دندانپزشکی برای جرم گیری دندان سر بزنید.

با تمام این توصیفات؛ هنوز هم کسانی هستند که مسواک زدن را با شستن سطوح صاف اشتباه می گیرند. شستن دندان ها تخصص نمی خواهد اما آموزش چرا. یکی از آسان ترین راهکار ها برای اینکه بدانید درست مسواک میزنید یا نه، کشیدن زبان روی دندان هاست. برای این کار باید زبان را خشک کنید. آب دهان خود را قورت داده تا زبان لغزنده نباشد و بعد سطح بیرونی و درونی دندان را با زبانتان لمس کنید. اگر دندان ها هنوز حالت لغزنده و صاف داشته باشند یعنی به روش درستی مسواک زده اید.

برای مسواک زدن لازم نیست درجه پرزها سخت تر باشد تا تمیزی بیشتری را ارئه دهد. مسواک های medium و نرم نیز کار مشابهی را انجام می دهند. در واقع برای برداشتن پلاک های دندانی باید فشار کمتری به دندان ها وارد کرده و تعداد دفعات براش زدن را بیشتر کنید.

برای حفاظت از دندان و مراقبت های آن مسواک های متعددی ساخته شده اند تا با پرزهای مخصوص، برداشتن پلاک ها را چند برابر کنند. مسواک بین دندانی سنسوداین یکی از شناخته شده ترین مسواک هایی است که بخاطر کارایی بالا، برای کسانی که از ارتودنسی استفاده می کنند نیز پیشنهاد می شود.

نخ دندان چه نقشی دارد؟

نخ دندان همان یک تیر با دو نشانی است که هم از بیماری های لثه جلوگیری می کند هم جرم بسیاری را از بین شیار های دندانی بیرون می کشد. اگر از دسته افرادی هستید که باور دارد مسواک زدن کافیست و نخ دندان لازم نیست، یکبار بعد از اینکه بهترین تلاش خود را در مسواک زدن کردید، تمام دندان هایتان را نخ دندان بکشید تا متوجه شوید بین دندان های عقبی چه فاجعه ای در حال رخ دادن است!

در پروسه دندان و مراقبت های آن، نخ دندان بعد از مسواک حرف اول را می زند. نخ دندان همچنین راهکارهایی عالی را ارائه می دهد تا بدانید لثه و دندان های سالمی دارید یا نه.

برای روش صحیح نخ دندان کشیدن، ابتدا حدود 50 سانت از نخ را ببرید. تا جایی که تسلط کافی داشته باشید، نخ را دور انگشت اشاره و شست بپیچید. در حالیکه نخ را بین دندان می برید، آن را به جلو و عقب حرکت دهید تا به لثه ها برسید. توجه کنید که نباید به یکباره نخ را میان دندان ها ببرید. خط لثه را فراموش نکنید! کمی از نخ را بین خط لثه بکشید تا تمام آلودگی ها پاک شوند. این عمل برای دندان های عقبی بسیار حیاتی تر است و حوصله بیشتری می خواهد.

علت ریش ریش شدن نخ دندان:

اگر از نخ دندان باکیفیت استفاده می کنید ولی نخ در هنگام استفاده ریش ریش یا پاره می شود، چند دلیل دارد. اول اینکه مقدار جرم های دندان در آن ناحیه بسیار زیاد است. دومین دلیل بخاطر پر شدگی ناشیانه دندان و ناهموار بودن سطح آن است. دلیل بعدی میتواند بخاطر پوسیدگی بین دو دندان باشد.

اگر آرام و با حوصله نخ دندان می کشید اما لثه ها خونریزی می کنند، احتمالا بخاطر تحلیل رفتن لثه هایتان است و باید به پزشک مراجعه کنید. نخ دندان ارکید کیفیت بالا و تاثیر بسزایی در پاک کردن آلودگی های بین دندانی دارد.

دهانشویه:

دهانشویه ها نقش مکمل دارند. اگر می خواهید محیط دهان را در بهترین وضعیت نگه دارید دهانشویه ها بهترین انتخاب ها هستند. این محلول ها ضمن ضدعفونی کردن دندان، محیط دهان و لثه ها؛ به مینای دندان آسیب نمی زند و غالبا ضد تار تار هستند.

برخی افراد بخاطر حساسیت به الکل، نمیتوانند هر دهان شویه ای را استفاده کنند. در همین راستا تولید کنندگان به تولید محصولاتی با کارایی بالا و بدون الکل پرداخته اند. دهان شویه کامل ایرشا با در نظر گرفتن تمامی استاندارد ها، از بهترین دهانشویه های موجود در بازار است.

بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین راه های محافظت از بدن در برابر بیماری هاست و دندان و مراقبت های آن، نقش بزرگی را در اعتماد به نفس انسان بازی می کند. امروزه راه های زیادی برای درمان بیماری های دهان و دندان ابداع شده که بسیار کارآمد هستند. اما وقتی که پیشگیری بهتر از درمان است، خرج کردن کمی حوصله برای سلامت دندان باارزش بنظر می رسد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp