ویتامین های لازم برای تقویت مو

ویتامین های لازم برای تقویت مو

ویتامین های لازم برای تقویت مو

نه تنها امروزه, بلکه از زمان های دور موهای زیبا نشانه سلامتی و زیبایی بوده است. مانند هر قسمت از بدن, مو نیز به مواد مغذی جهت رشد بهتر احتیاج دارد. بسیاری از مشکلات مو را می توان با استفاده از ویتامین ها بدست آورد. در حالیکه عواملی مانند سن, ژنتیک و هورمون ها روی مو تاثیر دارند, ویتامین های لازم برای تقویت مو نیز کلیدی هستند. در کل 6 ویتامین و 3 ماده مغذی دیگر به تقویت موها کمک می کنند.

    1. ویتامینA:ویتامین های لازم برای تقویت مو

این ماده در تغذیه تمام بافت های بدن بسیار مهم است. وجود میزان معینی از این ویتامین در بدن باعث رشد سریع موها می شود. ویتامین A همچنین محرک غده های پوست برای ترشح سبوم است. سبوم چربی لازم و طبیعی سطح پوست است که وظیفه آبرسانی به ریشه مو را دارد. کمبود سبوم در پوست, مشکلاتی همچون خشکی و شکنندگی مو را به همراه دارد. دریافت اندازه ویتامین A خوب است اما مقدار بیش از حد آن می تواند نتیجه عکس داشته باشد. بتاکاروتن ها موادی هستند که در بدن ویتامین A می سازند. شیر, هویج, کدوتنبل, سیب زمینی شیرین و کلم منابع خوبی برای بتاکاروتن هستند. فقدان ویتامین A در بدن می تواند بخاطر رژیم های سخت نیز اتفاق بیوفتد. در این شرایط محصولاتی به بازار معرفی شده اند که بسیاری از نگرانی ها را برطرف می کنند.

برندهای دیگر مرتبط با این ویتامین را اینجا پیدا کنید .

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

موهای شما به ویتامین A نیاز دارند تا محکم بمانند و سریع تر رشد کنند. منابع عالی برای این ویتامین عبارتند از: تخم مرغ, ماست, جگر و ماهی.

    2. ویتامین B: ویتامین B

بیوتین یکی از شناخته شده ترین ویتامین ها برای مو می باشد. کمبود این ماده با ریزش مو در ارتباط مستقیم است. بیوتین یکی از روش های درمانی برای ریزش مو حتی بصورت آندروژنیک است. این ویتامین صورت موضعی نیز جذب پوست شده و خواص مشابهی را بر جای می گذارد. کمبود ویتامین B در بدن بسیار نادر است زیرا در بیشتر مواد غذایی یافت می شود. اما گاهی بخاطر رژیم های غذایی مختلف, دریافت این ماده به مشکل بر می خورد. سایر ویتامین ها از خانواده B, سطح اکسیژن را در خون بیشتر می کنند. از این رو برای فولیکول های مو مفید واقع می شوند تا رشد را بهبود بخشند. منابع غنی این ویتامین عبارتند از: غلات کامل, بادام, گوشت, ماهی و سبزیجات با برگ تیره.

اگر بدنبال محصولات پیشنهادی هستید:اینجا پیدا کنید

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

ویتامین های گروه B با تسریع جریان خون در زیر پوست به رشد سریع موها کمک می کنند. همچنین مواد مغذی را به ریشه های مو رسانده و لطافت آن را باز می گرداند. گوشت و غذاهای دریایی بعلاوه برخی سبزیجات منابع خوب ویتامین B هستند.

    3. ویتامین C:ویتامین های لازم برای تقویت مو

ویتامین C مخالف ترین ماده برای مبارزه با رادیکال های آزاد است. این ویتامین اثرات ناشی از اکسیداتیو شدن رادیکال های آزاد بخاطر استرس را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. یکی از مهمترین عوامل در ساختار مو کلاژن است. بدن برای ساخت پروتئینی که کلاژن تولید می کند, به ویتامین C کافی نیاز دارد. آهن نیز یکی از مواد ضروری برای موهایی محکم است که ویتامین C به جذب آن کمک می کند. آلودگی هوا از جمله عواملی است که رادیکال های آزاد را در هوا افزایش می دهد. محصولات حاوی ویتامین C بهترین راه برای مراقبت مو هستند.

اگر بدنبال محصولات مرتبط هستید:اینجا پیدا کنید

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

اگر بدنبال محافظت از موهای خود در برابر عوامل مخرب محیطی هستید, ویتامین C کارآمدترین است. این ماده بصورت طبیعی غذارسانی به فولیکول ها را انجام داده و منبع خوبی برای تامین نیازهای ریشه مو است. منابع قابل توجه ویتامین C شامل فلفل, مرکبات و توت فرنگی هستند.

   4. ویتامین D:ویتامین های لازم برای تقویت مو

یکی از اصطلاح های پزشکی برای ریزش مو آلوپسی است. ویتامین D حتی به مقدار کم نیز با این نوع ریزش در ارتباط است. آخرین تحقیقات بدست آمده نشان می دهد که ویتامین D برای ساخت فولیکول های جدید بسیار مفید است. فولیکول ها منافذ ریز پوست سر هستند که محلی برای رویش مو می باشند. ممکن است ویتامین D برای تولید مو موثر باشد اما بیشتر تحقیقات بر روی گیرنده های این ویتامین انجام شده است. حتی با زندگی در مناطق آفتابگیر, بیشتر مردم به اندازه کافی این ویتامین را دریافت نمی کنند. پوست ران, سینه و کمر بهترین مناطق برای جذب ویتامین D از طریق آفتاب می باشند. منابع مناسب برای این ماده عبارتند از: روغن کبد ماهی, برخی از قارچ ها و غذاهای غنی شده.

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

نقش واقعی ویتامین D در رشد مو بطور قطع درک نشده است. بخاطر همین محصولات زیادی برای مراقبت از مو و مربوط به این ویتامین وجود ندارد اما ثابت شده که این ماده با نوعی ریزش مو در ارتباط است. شما می توانید سطح ویتامین D را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بعضی غذا ها در حد نرمال نگه دارید.

   5. ویتامین E:ویتامین های لازم برای تقویت مو

امروزه با زندگی در شهرهای بزرگ و همچنین افزایش استرس, مقدار قابل توجهی از رادیکال های آزاد در بدن تولید می شود. ویتامین E نیز مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می رود. استرس اکسیداتیو بوجود آمده, با این ویتامین از بین رفته و سلامت موها باز می گردد. در یک مطالعه, افراد مبتلا به ریزش مو پس از 8 ماه دریافت با برنامه ویتامین E, شاهد رشد 34.5 درصدی موهای خود بودند. دانه های گیاه آفتابگردان, بادام, اسفناج و آووکادو همگی منابع خوب ویتامین E هستند.

اگر بدنبال محصولات پیشنهادی هستید:اینجا پیدا کنید

محصول دیگری می خواهید؟اینجا پیدا کنید

شما می توانید اطلاعات بیشتر را درباره این ویتامین مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

ویتامین E به رشد مو و تقویت آن کمک می کند. منابع عالی برای این ویتامین, دانه های گیاه آفتابگردان, بادام, اسفناج و آووکادو هستند.

   6. ویتامین F:ویتامین های لازم برای تقویت مو

ویتامین F باعث تقویت و محافظت از مو را دارد و یک نرم کننده تلقی می شود. این ماده همچنین برای درمان پوست سر خشک و تارهای شکننده مو مناسب است. به طور بالقوه از پوست برای بازسازی و حفظ ساختار ذاتی مو و عملکرد طبیعی آن پشتیبانی می کند. ویتامین F در قابلیت انعطاف پذیری مو نقش بسزایی دارد و از شکنندگی آن جلوگیری می کند. اسیدهای چرب مورد نیاز در ویتامین F غیر اشباع است که برای تقویت فولیکول ها ضروریست.

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را درباره این محصول مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

به عبارت دیگر, ویتامین F نام دیگر اسیدهای چرب ضروری می باشد و در نرم کنندگی مو بسیار خوب عمل می کند. روغن سویا, روغن زیتون, روغن ذرت, دانه های آفتابگردان, گردوی آمریکایی و بادام بهترین منابع برای این ویتامین هستند.

 


تا اینجا به بررسی ویتامین های لازم برای تقویت مو پرداخته شد. اما خارج از این بحث, مواد دیگری نیز در استحکام ساقه و ریشه های مو نقش دارند.

آهن:ویتامین های لازم برای تقویت مو

موها برای رشد به اکسیژن و مواد مغذی احتیاج دارند. مواد مغذی از طریق ویتامین های لازم برای تقویت مو, و اکسیژن از طریق آهن به ریشه مو می رسد. آهن ماده معدنی مهم در بدن است که رشد مو را سرعت می بخشد. دلیل اصلی ریزش مو در خام ها اغلب کم خونی است. کم خونی از کمبود آهن ناشی می شود که به دلیل تغییرات هورمونی ماهانه اتفاق می افتد. غذاهای سرشار از آهن عبارتند از : صدف, اسفناج, عدس, گوشت قرمز و تخم مرغ.

اگر بدنبال محصولات پیشنهادی هستید:اینجا پیدا کنید

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را درباره این ماده معدنی مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

کمبود آهن یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو می باشد. این مشکل خصوصا در خانم ها بیشتر دیده می شود. صدف, اسفناج, عدس, گوشت قرمز و تخم مرغ از منابع خوب آهن هستند.

روی:ویتامین های لازم برای تقویت مو

روی نقش بزرگی را در ترمیم بافت های آسیب دیده مو دارد. این ماده همچنین به عملکرد صحیح غدد روغنی اطراف فولیکول کمک می کند. در سال های اخیر, یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو کمبود روی شناخته شده است. از بارزترین نشانه های کمبود روی در بدن ریزش نامعقولانه مو است که باعث طاسی می شود. استفاده از زینک به مقدار مناسب عالی است اما مصرف بیش از حد آن می تواند زیان آور باشد. مواد خوراکی شامل روی: صدف, گوشت گاو, اسفناج, جوانه گندم, عدس و تخمه کدو.

اگر بدنبال محصولات پیشنهادی هستید:اینجا پیدا کنید

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتری درباره روی را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

روی یا همان زینک می تواند از ریزش مو جلوگیری کرده و قدرت تارهای مو را افزایش دهد. منابع قابل توجه شامل صدف, گوشت گاو, اسفناج, جوانه گندم, عدس و تخمه کدو می باشند. استفاده از روی در رژیم غذایی بسیار کارامد است.

پروتئین:ویتامین های لازم برای تقویت مو

مو تقریبا به طور کلی از پروتئین ساخته شده است. بنابراین مصرف کافی پروتئین برای رشد موها و همچنین تقویت آن ها ضروری است. مطالعات بدست آمده نشان می دهد که کمبود پروتئین باعث ریزش مو و تضعیف تارهای مو می شود. شکنندگی ساقه مو نیز یکی از علائم کمبود پروتئین است که ممکن است عوارض ناخوشایندی را برجای بگذارد.

اگر بدنبال محصولات پیشنهادی هستید:اینجا پیدا کنید

کالایی دیگر؟ببینید.

شما همچنین می توانید اطلاعات بیشتر درباره پروتئین را مطالعه کنید.

بررسی اجمالی:

مصرف پروتئین کافی برای رشد مو مهم است. بهترین منبع برای دریافت این ماده گوشت قرمز می باشد. امروزه با توجه به رشد و توسعه کشورها, هنوز هم این کمبود میان مردم دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp