موخوره چیست و چه باید کرد

موخوره چیست و چه باید کرد

موخوره چیست و چه باید کرد

اگر کنجکاوید بدانید موخوره چیست و چه باید کرد، این مقاله به شما کمک زیادی می کند. موخوره معمولا وقتی ایجاد می شود که لایه محافظتی مو یا همان کوتیکول دچار آسیب یا شکنندگی شود. در این صورت فیبر های نزدیک نوک مو از بین رفته و شاخه شاخه می شود. رنگ کردن مداوم، سشوار و اتو کشیدن مو، مواد شیمیایی مختلف و آرایشی و تماس کوتیکول با اکسیدان؛ بارزترین عوامل ایجاد موخوره هستند. بطور کلی در ساقه مو شکاف طولی بوجود می آید، موخوره تشکیل شده و ظاهر یکدست آن از بین می رود. موخوره از راه برس زدن های ممتد و خشن هم بوجود می آید.

تمام این عوامل، باعث خشک شدن کوتیکول می شوند. بنابراین؛ آبرسانی به موهایی که دچار موخوره شده اند بسیار حیاتی است. شامپو ضد شوره سینره با داشتن عصاره بید و آویشن، به بیشتر شدن جریان خون در سر کمک می کند. افزایش جریان خون، افزایش مقدار اکسیژن و مواد غذایی را نیز به همراه دارد. این عوامل رشد و تقویت ریشه و ساقه مو را بهبود می بخشند و لایه های شاخی مو را از بین می برند.

دیگر عوامل بوجود آمدن موخوره چیست؟

سایش مداوم موها یا گرد و غبار محلی هم می تواند دلیل این مشکل باشد ولی جنس مو هم مهم است. موهای خشک و معمولی بیشتر به موخوره دچار می شوند. همچنین تابش مستقیم نور آفتاب و کوتاه نکردن مو برای مدت بسیار طولانی(5/6 سال) می تواند تار های مو را ضعیف کرده و آبرسانی را مشکل کند.

برای از بین بردن خشکی مو چه کار کنیم؟

برای این کار راه های زیادی را می توان پیشنهاد کرد. کراتینه کردن مو یکی از قطعی ترین راهکار هایی است که در بیشتر سالن های آرایشی صورت می گیرد. کراتینه کردن اغلب زمانی اجباری می شود که دیگر هیچ محصولی برای از بین بردن خشکی ساقه مو کارآمد نباشد. ولی راجع به موهایی که وضعیت بهتری دارند، نرم کننده ها بهترین گزینه هستند. شامپوهای نرم کننده دارای آبرسان های قوی هستند که کوتیکول مو را تغدیه می کنند و پشتیبانی تار مو را به عهده دارند. نرم کننده موی ایپک با داشتن پروویتامین B5 یک درمان عالی برای شاخه های جداشده آخر ساقه مو است.

برخی از موها نیز بخاطر رنگ شدن زیاد دچار موخوره می شوند. این دسته از موها اغلب دوره درمان کوتاه تری دارند. زیرا با ویتامینه و کراتینه کردن، به حالت اول باز میگردند. نرم کننده طلایی لطیفه برای موهای رنگ شده طراحی شده و در طول درمان موخوره بکار می رود. همچنین شما می توانید مقاله ای راجع به راه های درمان موی خشک را مطالعه کنید.

پیشگیری یا درمان؟

واضح است که پیشگیری همیشه بهتر از درمان عمل می کند. در بیماری شایع موخوره، قسمت مرده مو دچار مشکل می شود. پس بهترین درمان ها نرم کننده مو یا کراتینه کردن است که هزینه قابل توجهی دارد. یکی از راه های خلاصی از موخوره، کوتاه کردن و بریدن قسمت های آسیب دیده است که قطعی ترین نتیجه را به همراه دارد. در مواردی که حتی فیبر مو صدمه می بیند، قیچی کردن مو بهترین انتخاب است.

چطور از موخوره پیشگیری کنیم؟
  • هنگام رنگ کردن مو، از شامپوهای مخصوص استفاده کنید. شامپو انار سینره هم رنگ مو را به مدت بیشتری نگه می دارد هم باعث آبرسانی کافی به مو می شود.
  • از برس های فلزی استفاده نکنید. این برس ها با لبه های تیز، می تواند باعث شکافتن ساقه مو باشد خصوصا در موهای خشک، احتمال ایجاد موخوره را چند برابر می کند.
  • اتوی مو و سشوار، چربی طبیعی مو را از بین می برند. از آن ها کمتر استفاده کنید.
  • ترکیبات حاوی الکل نیز سبب خشکی و موخوره می‌شوند.
  • بهترین راه این است که هر از گاهی نوک مو ها را کوتاه کنید. حتی اگر هنوز موخوره ندارد.
  • هنگام استحمام از آب خیلی داغ برای شست و شوی سر استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp